Zavolejte nám - Most: 739 203 041 | Odřepsy: 739 203 042

Opalování

Opalování je jeden z nejstarších způsobů konzervace dřeva. Takto ošetřené dřevo vydrží nájezdy mravenců, odolává houbám, plísním, až 98% dřevoškůdcům, také je odolnější i vůči vodě a navíc už jej hůře zapálíte. Opálené dřevo je na povrchu ustrnuté a tím odolává veškerým klimatickým podmínkám po desítky až stovky let. Chcete-li, aby vám určitý druh dřevěného výrobku do zahrady/na plot/na verandu, na domě, vydržel ony desítky let, dejte si jej k nám opálit.

Pokud se necháte inspirovat dokonalou kresbou dřevěných palubek s opalovaným povrchem, ale završeným okartáčovaním popř. katrováním viditelných ploch, získáte velice zajímavý estetický výrobek.. Opalování jako úprava dřeva byla v minulosti využívaná především jako metoda impregnace, ale v moderním pojetí, kdy po opalení dřevo navíc okartáčujeme, abychom zvýraznili texturu dřeva, získáme u dřeva neskutečné ztvárnění a tím přidáme na další vyjimečnosti a jedinečnosti těchto výrobků. S podlahou či zdmi, obloženými opalovanými palubkami, budete mít pocit, že příroda zavítala přímo k vám domů. Neopalujeme však jen palubky, ale veškerý dřevařský sortiment počínaje lištami, plotovkami, řezivem a konče hranoly na krovy. V České republice neseženete lépe opálené dřevo, nežli to naše. Opalujeme zejména obklady na dřevostavby, zahradní nábytek aj. interiérové nábytkové doplňky.

Japonská technika "Shou Sugi Ban"

Ovládáme tuto starou japonskou techniku, s jejíž pomocí dochází k naprostému spálení dřeva. Tímto spálením získáme zcela jedinečné vlastnosti dřeva z pohledu impregnace.

Ovšem my jsme šli dál, a provádíme další zpevnění povrchu, a to nanesením pryskyřičné napouštěcí lazury, kdy takto spálené dřevo, napouštíme ihned po opálení. Toto ošetření zajistí prknům a palubkám pevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům a hlavně tvarovou stálost! Pryskyřičný roztok nám prostoupí povrch do hloubky s následným postupným vytvrzením povrch zpevní. Dřevo tak ještě více odolává vodě, plísni, biologickým škůdcům i mrazům. Dále již nebobtná a ani se už dále nesesychá. Jeho životnost se tímto prodlužuje o další desetiletí.

Chtete-li jít ještě dál, můžete si dnes navíc vybrat další vhodnou nátěrovou hmotu, nejlépe venkovní tvrdý voskový olej, který už po první úpravě můžeme bez problému opět nanášet na takto ošetřený povrch. Tímto dáte dřevu již závěrečnou tečku a takto upravené dřevo vám touto ochranou vrátí tuto péči v podobě neskutečně dlouhé životnosti bez jakýchkoli dalších nátěrů.


Stupně opalování

Stupeň I. - Světlé

Opálení je velmi jemné, dochází k lehkému ztmavení měkkých let materiálu, barva dřeva je vesměs hnědá (dle druhu a skladby dřeva).

Stupeň II. - Střední

Opálení je intenzivnější, dochází k výraznějšímu zatmavení měkkých let materiálu. Barva se mění na hnědo-černou se světlejšími znaky (dle druhu a skladby dřeva).

Stupeň III. - Tmavé

Opálení je intenzivní, dochází k výraznému zatmavení materiálu. Barva dřeva se mění již na černou, (dle druhu a skladby dřeva).

Stupeň IV. - Spálené

Opálení je velice intenzivní. Barva dřeva je černá a povrch je již zúhelnatěný.


Opalování dřeva na videu

Fotogalerie

Opalování + drásání

Stupeň opalování II.

Cinque Terre
opalování stupeň 2
karáčování stupeň 1
olej transparent
Cinque Terre
opalování stupeň 2
karáčování stupeň 1
olej transparent
Cinque Terre
|
Cinque Terre
|

Stupeň opalování III.

Cinque Terre
opalování stupeň 3
drásání stupeň 3
fermež
Cinque Terre
opalování stupeň 3
smrk
Cinque Terre
opalování stupeň 3
smrk
Cinque Terre
|
|
|
|

Stupeň opalování IV.

Cinque Terre
Opalování stupeň 4
smrk
Cinque Terre
Opalování stupeň 4
modřín
Cinque Terre
|
|
|
|
Cinque Terre
|
|
|
|
Cinque Terre
výstava Lysá nad Labem
Cinque Terre
zateplená fasáda
Cinque Terre
zateplená fasáda
Cinque Terre
zateplená fasáda